Proč sami sebe udržujeme v bolesti

Padlý anděl - bolestUvažoval(a) jsi někdy o tom, proč se sami udržujeme v bolesti? Mně napadlo hned několik důvodů, které si můžeš přečíst v tomto článků. Nebo si myslíš, že v bolesti se sami neudržujeme? Pak je tento článek právě pro tebe.

Bolest, kterou prožíváme, si způsobujeme sami. Děláme to nevědomě, protože jsme se to naučili a často si ani nedovedeme představit, že by to mohlo být jinak. A je až neuvěřitelné, jak s námi naše okolí spolupracuje, abychom si odžili přesně tu bolest, kterou potřebujeme…

Proč sami sebe udržujeme v bolesti

  • Myslíme si, že bolest je důkazem toho, jak pro nás byl skončený vztah důležitý. Osobně v trápení se po tom, co něco skončí, nevidím důkaz lásky ale potřebu se týrat. Možná volání o pomoct, snahu získat si pozornost, ale určitě ne důkaz toho, co pro člověka partner znamenal a znamená. Můj obdiv patří všem, kteří v pravý čas dokážou s láskou nechat partnera odejít jeho cestou.
  • Nemáme se rádi bezvýhradně, cítíme vinu a trestáme se za to, že jsme selhali. Vlastně je to stejné jako s přejídáním, srážením sebe sama před ostatními a dalšími projevy nepřijetí sebe sama. Naložíme si vinu za to, že se nenaplnila očekávání a pak se za to všemožně týráme třeba tím, že se začneme hnusně chovat ke svému okolí, abychom se mohli ještě víc nenávidět.
  • Máme strach z toho, co bude, nebo nebude. Snažíme se za každou cenu zůstat v tom známém, i když bolavém. Podle hesla “smrádek ale teploučko” setrváváme ve známém, kde jsme si zvykli, abychom náhodou nepřišli o své pohodlí. Pohodlné je ale přežívání, život je radost i smutek a toho se není potřeba bát. Vždy přijde to, co má přijít a i když to není vždy příjemné, z každé situace a každého vztahu si můžeme něco odnést.
  • Cítíme oddělenost od okolí, z níž plynou pocity zranění, samoty, opuštění. Copak by nás jinak mohlo bolet, že se s někým rozcházíme, když bychom dál žili jeden v druhém, když by všechny naše radosti a bolesti zůstaly naše společné, když bychom cítili, že celý svět je v nás a že okolní realita je jen naším vlastním zrcadlem?
  • Máme pocit, že jsme něco ztratili, že jsme přišli o něco, co bylo naše. Stejně tak, jak nám někdo nemlže patřit, nemůžeme o nikoho ani přijít. I děti, které k nám patří od narození a přirozenou vazbu si zachovají až do smrti, jsou s námi jen chvíli. I u nich přijde chvíle, kdy se vydají na vlastní cestu a s námi se budou jen občas potkávat. Tedy možná. Proč by jiné vztahy neměly procházet změnami, neměli by začínat a končit, když vše v našem světě někde začíná a končí?

Jsem přesvědčený, že vnitřní bolest nám toho může i hodně dát:

  • Impuls k zamyšlení a změně. Už tolikrát se mi stalo, že jsem právě díky bolavému zážitku něco pochopil, že jsem začal víc žít, víc se radovat, nebo jsem změnil své priority a hodnoty.
  • Probuzení k životu namísto přežívání. Koho něco bolí, ten žije, kdo dokáže pozorovat svou bolest, dokáže sám sebe pozorovat i v běžném životě. A vědomý život přináší další poznání, zbavení se bloků a rozvíjení radostných částí našich životů.
  • Vyšší citlivost, sebepoznání, objevení vnitřního mistra či čarodějky, kteří nám pomáhají poznat, co je pro nás dobré a kterou cestou se vydat. Každá bolest je jen znamením a je krásné, když se v těch znameních naučíme číst.

Vnímám, že bolest je něco, co k našim životům patří. Je naprosto v pořádku bolest cítit, ale neexistuje podle mě situace, kdy by prožívání bolesti bylo nezbytné. Vždy si prožití bolesti volíme a je na nás, zda budeme světu ukazovat úsměv nebo slzy nebo obojí. Já volím úsměv a přes občasné slzy si chci užít každou chvíli v životě. Jak moc se mi to bude dařit, uvidíme. Každopádně mám radost ze svého objevu a těším se, co objevím a o co se s vámi podělím příště.

Článek navazuje na souběžně zveřejněný článek Je bolest normální?

Souhlasíš, že bolest si do životů přitahujeme sami? A vidíš se v některém z popsaných důvodů? Předem děkuji za tvé postřehy v komentářích.

Vladimír

Vladimír Přichystal - fotkaPokud chceš dostávat upozornění na nové články a akce mailem, zaregistrujte si odběr newsletteru. Kdykoliv máš možnost odběr mailů odhlásit. Sledovat mě můžeš i na Facebooku.

2 thoughts on “Proč sami sebe udržujeme v bolesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *