Timemanagement s Markem Dzirasou

Mark Dzirasa - Timemanagement - fotka s přáteliV pátek 12. dubna jsem s několika přáteli absolvoval v brněnském hotelu Continental seminář Marka Dzirasy Osobní efektivita, timemanagement, obrana proti stresu a v tomto článku se s vámi podělím o hlavní myšlenky, které jsem si ze semináře odnesl.


První z hlavních myšlenek dne padla hned na začátku. Timemanagement není o stíhání co nejvíc věcí, ale o osobní efektivitě, o řešení úkolů, které jsou pro mě osobně důležité. Při dobře zvládnutém timemanagementu si plním všechny své sny s poměrně malým úsilím, které na to vynakládám.

Nikdo nestíhá všechno

 • Nikdo na světě nestíhá všechno. Valí se na nás spousta úkolů a když se nám je podaří všechny zvládnout, příště nám ostatní naloží o to víc. Snažit se stíhat všechno je bláznovství a jistá cesta k přepracování a věčné nespokojenosti.
 • Platí Paretovo pravidlo (Wikipedia) – pouhých 20 % činností tvoří 80 % výsledků.
 • Začít stíhat znamená přestat spěchat. Potřebujeme opustit program nedostatku času a snahu o stíhání co nejvíc věcí. Pokud se nachytám, že spěchám (že se honím, nebo jsem ve stresu), zvolním, uklidním se a až pak pokračuji v započaté činnosti. Přijít na schůzku v klidu a dobrém rozpoložení je mnohem důležitější, než jestli tam přijdu o pár minut dřív či později.

Úkoly se dělí na důležité a nedůležité

 • Naléhavé úkoly vůbec nemusí být důležité. Většina lidí si spojuje důležitost úkolu s jeho naléhavostí, což je velký omyl. Důležité úkoly jsou ty, které vedou k plnění mých osobních cílů, které mě dělají šťastného a úspěšného. Každý úkol má svou naléhavost podle toho, jak se blíží termín, nebo jak si úkol říká o pozornost. Úspěšní lidé řeší ale pouze důležité úkoly. Nedůležitými se nezabývají, i kdyby byly sebevíc naléhavé.
 • Radost z odškrtávání dokončených úkolů je falešná. Plněním a odškrtáváním úkolů, které pro mě nejsou důležité, se nikam neposouvám. Jen si lžu o své efektivitě a zabývám se počtem splněných úkolů namísto jejich důležitosti.
 • Jaké úkoly jsou důležité – vše, co směřuje ke splnění mých cílů, co mě dělá šťastným, co je spojené s osobami, které jsou pro mě důležité. Patří sem řešení důležitých pracovních úkolů, osobní život v oblastech, které mě naplňují, odpočinek, plánování, prevence budoucích krizí, meditace, příprava projektů a rozvoj kvalifikace, budování a rozvoj důležitých vztahů.
 • Jaké úkoly jsou nedůležité – vše, co po mě chtějí ostatní, aniž by to pro mě bylo opravdu důležité, vše co mě vyrušuje od důležitých činností, zabíjení času a trávení času způsoby, které mě nenaplňují a k ničemu mi nejsou (např. televize, náhodné brouzdání po internetu, vykecávání po telefonu).
 • Jaké úkoly jsou naléhavé – vše, kde se blíží termín splnění, a také vše, co si hlasitě říká o mou pozornost (telefony, kolegové v práci).

Matice plánování času

Matice plánování času

 • 1. kvadrant – důležité a naléhavé = krize, ušlé příležitosti. Patří sem hašení požárů (i skutečných) např. učení se na poslední chvíli na důležitou zkoušku, návštěva zubní pohotovosti, když mě bolí zub, řešení manželské krize, když jsou na stole rozvodové papíry, řešení vztahu s dětmi, kdy se u nich najdou drogy.
 • 2. kvadrant – důležité nenaléhavé = prevence, harmonie. Patří sem osobní a duchovní rozvoj, relaxace, meditace a vše, co mě přivádí do klidu, plánování a příprava projektů, které nehoří, budování vztahů a trávení času s důležitými lidmi. Právě zde se odehrává to, co rozhoduje o tom, jak budu šťastný a úspěšný.
 • 3. kvadrant – nedůležité naléhavé = klam, iluze. Vše, co je naléhavé, žádá si mou pozornost a můj čas, ale není to pro mě důležité např. zvonící telefon během plnění důležitého úkolu nebo při relaxaci, puštěná televize, ve které běží něco zajímavého, co bych si sám do svého programu ale vědomě nezařadil, koš s prádlem na žehlení, ze kterého mám pocit, že už ho musím vyžehlit. Pokud tyto činnosti dělám, můžu nabýt dojmu, že je musím dělat a že je dobře, že je dělám. Je to však pouhý klam a programy, podle kterých jsem naučený jednat. Pokud se zbavím těchto činností, budu mít čas na důležité úkoly, relax a užívání si života.
 • 4. kvadrant – nedůležité nenaléhavé = mrhání časem, únik. Sem patří činnosti, do kterých spadnu, když je toho na mě moc a když rezignuji na to, že bych mohl dělat něco užitečného, něco z čeho mám opravdu radost. Děláním těchto činností se trestám za to, že se mi něco nepovedlo, že jsem nesplnil všechna svá očekávání. Je to čučení na televizi bez skutečného zájmu, brouzdání po internetu, po sociálních sítích, aniž bych to k něčemu potřeboval, nebo mě to dělalo šťastným, hraní PC her, plnění zbytečných úkolů, které po mě vlastně ani nikdo nechce, práce pro práci.

Bermudský trojúhelník ztráty času

Většina lidí má pocit, že mají málo času a přitom nejsou šťastní, neplní si své sny a cíle, nikam se neposouvají, protože svůj čas ztrácí. Proces, kdy se čas jakoby ztrácí, probíhá v těchto fázích:

 1. Řeším krize, požáry tedy to, co musí být vyřešeno hned nebo velmi brzy a co je důležité (1. kvadrant matice plánování času).
 2. Když nemusím řešit žádnou krizi, řeším vše, co se jeví naléhavě. Řeším všechny pracovní úkoly, na které někdo spěchá, čtu všechny maily, co mi přijdou a odpovídám na ně, řeším všechny problémy svých kolegů v práci, rodinných příslušníků a kamarádů, zvedám všechny telefony, jakmile zazvoní, odpovídám na všechny zprávy na sociálních sítích a v nejrůznějších messengerech (3. kvadrant).
 3. Pokud se během druhé fáze objeví nějaká krize, řeším krizi, a po jejím vyřešení se vracím k řešení dalších naléhavých úkolů (přechod ze 3. do 1. kvadrantu a zpět).
 4. Až toho je na mě moc a mám pocit, že už nemůžu, nebo že jsou mi všechny úkoly ukradené, vypnu a začnu dělat věci, kterými jen zabíjím čas, které odvedou mou pozornost od vyčerpávajícího a frustrujícího řešení naléhavých úkolů, ze kterých nic nemám (přechod do 4. kvadrantu).
 5. Jakmile nastane velká krize, kopne mě zpět do první fáze a trojúhelník se uzavírá.

V bermudském trojúhelníku ztráty času stráví většina lidí celý svůj život.

Řešení bermudského trojúhelník ztráty času

Řešením bermudském trojúhelníku ztráty času je druhý kvadrant. Trávení času úkoly z druhého kvadrantu znamená:

 • Dokážu předcházet krizím. Když chodím na preventivní prohlídky k zubaři, nemusím jet s bolestí zubu na pohotovost, když se to nejméně hodí. Když si naplánuji svůj čas, nepromrhám ho u televize. Když se budu průběžně vzdělávat, nebudu mít problém udržet si zaměstnání. Když budu rozvíjet své podnikání, nebudu řešit finanční krizi. Když budu dostatečně odpočívat a relaxovat, budu mít spoustu energie na práci a plnění svých cílů.
 • Dokážu rozlišit, co je pro mě důležité. Pravidelným ohlédnutím se za uplynulým obdobím si krásně uvědomím, kolik času trávím v radosti a prací na tom, co mě rozvíjí a posouvá. Uvědomím si, co dělám, protože je to pro mě důležité, a co dělám jen ze zvyku, nebo protože to po mně chce někdo jiný.
 • Nepotřebuji únikové činnosti. Pokud dělám, co mě baví, co opravdu chci dělat, co mě rozvíjí, posouvá, nejsem vyčerpaný, mám víc času a nepotřebuji od svých úkolů unikat k činnostem, kterými jen zabíjím čas.

Kde vzít čas na činnosti z druhého kvadrantu? Eliminovat vše, co pro mě není opravdu důležité. Eliminovat vše z třetího a čtvrtého kvadrantu!

Jak poznat, co je pro tebe v životě opravdu důležité, jak si určit své cíle a jak jich dosáhnou, si můžeš přečíst v článku Jak si zaručeně splnit své cíle.

Vladimír

Vladimír Přichystal - fotkaPokud chceš dostávat upozornění na nové články a akce mailem, zaregistrujte si odběr newsletteru. Kdykoliv máš možnost odběr mailů odhlásit. Sledovat mě můžeš i na Facebooku.

4 thoughts on “Timemanagement s Markem Dzirasou

 1. Velice přínosné informace, Láďo. Moc děkuji za jejich sdílení v tomto pěkně sepsaném článku.

 2. Tak už mám Vláďo tvůj článek týden otevřený, a po jeho přečtení vím, proč jsem si tě nechala až na sobotní dopoledne! :D..”Nevědomě” pracuji na správném timemanagementu ;) Jednoduše hezky vysvětleno, to mám ráda…taky řeším čas, a postupně se mi daří mít čas jako kamaráda, i když občas ulítnu a začnu blbnout :) děkuji, Marky

 3. Pingback: Jak si zaručeně splnit své cíle | Život ve vlnách - šťastný život tady a teď

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *